Neden İki Tane Gözümüz Var

Neden İki Tane Gözümüz Var?

İnsanların ve hemen hemen bütün omurgalı canlıların iki gözü vardır. Bu gözler küçük değişikliliklerin dışında hemen hemen aynı yapıdadır. Mesafeyi, renkleri ve biçimleri ayırt edebilir. Peki neden 2 gözümüz vardır?

Şöyle ki tek gözlü olsaydık derinlik algımız olmazdı. Bu da karşımızdaki avımızın veya düşmanımızın bize olan uzaklığını tam olarak belirlememizi engeller ve hayatta kalmamızı güçleştirdi. İki göz beynimizde oluşan görüntülerin 3 boyutlu olmasında çok önemli bir role sahiptir.

Peki neden daha fazla gözümüz yok? Aslında bazı canlıların 2’den çok gözü var ancak bunlar bizim gözlerimize çok benzemiyor. Misal deniz analarının 24 tane gözü vardır. Fakat bu gözler yalnızca ışığa duyarlı. İnsanların gözleri ise çok daha karmaşık ve metabolizma açısından son derece pahalı organlar. Bu sebeple fazlasının oluşumuna gerek olmamış.

Ayrıca bizim gözlerimizin sağladığı detaylı görüş yeteneği son yüksek bir beyin gücü gerektirir. Şayet 4 tane gözümüz olsaydı beynimiz zaten çok fazla güç ayırdığı görme duyusu için 2 katı güç harcayacaktı. Bu da beynimizin yaptığı diğer işlemlerin aksaması anlamına gelir. Bu yüzden 2 ne az nede çok. Olması gerektiği kadar yaratılmış.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Toplam oy: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + eight =

Yükleniyor…

Yorumlar

yorumlar

İphone’dan Bilgisayara Fotoğraf Atmak İçin Yapılması Gerekenler

Starbucks Hakkında Bilinmeyenler! Logosu Ne Anlam İçeriyor