Milli Piyango İkramiyesinin Her Zaman Mutluluk Getirmediğini Kanıtlayan 5 Hikaye

Bu yıl da yılbaşı büyük ikramiyesi için birçok kişi bin bir umutla Milli Piyango biletleri alıyor. Ama bu ikramiyeyi kazanmak her zaman şans getirmiyor. İşte ibretlik hikayeler…

#1 Ayhan Yalçınkaya – 10 Milyon (1995)

Edirne’de SSK hastanesinde memur olarak çalışan Ayhan Yalçınkaya’nın, 1995 yılında Milli Piyango biletine o zamanın parasıyla 10 milyar lira çıktı.

Başlarda memurluğu bırakmayacağını söylese de bir süre sonra istifa etti ve ticarete atıldı. Babasına işi devrettikten sonra işler kötüye gidince bir otomobil kiralama şirketi açtı. Tüm nakit parasını inşaat halindeki evlere harcadı ve akrabalarına, eşine dostuna yardım etti.

Bir süre sonra işler yolunda gitmedi ve maddi anlamda sıkıntıya girdi. Ancak borç verdiği dostları dahil kimse ona yardım etmedi. Hastaneye gidecek para bile bulamayan Yalçınkaya “Eskiden daha güzel bir hayatım vardı. Devlet memurluğuna devam etseydim belki param olmayacaktı ama huzurum olacaktı. O zaman çok mutluydum” diyor. Şuanda ise Edirne Belediyesi’nde personel olarak çalışıyor.

#2 Yusuf Akoğlu – 10 Milyon (2012)

2012 yılında 10 milyon lira ikramiye kazanan 73 yaşındaki Yusuf Akoğlu, biletini kahvede otururken seyyar satıcıdan arkadaşlarının ısrarıyla aldı.

Demir fabrikasında şoförlük yapıp emekli olduktan sonra köyünde hayvancılık yapmaya başlamıştı. Görme bozukluğu olduğu için kahvedekilere biletini kontrol ettirdi. Büyük ikramiye çıktığını söyleyen arkadaşına inanmayıp başka birine daha kontrol ettirdi. O da aynı şeyi söyleyine kayıplara karıştı. Üç gün sonra gerçekleşen dünürünün cenazesine bile gelmedi.

İki ay sonra sessiz sedasız köyüne dönen Yusuf Akoğlu eski hayatına devam ediyor. Her gün kahveye gidiyor, böreğini ve çayını içtikten sonra çıkıyor. Eski model arabasını kullanmaya devam ediyor, her gün fırından bayat ekmek alıyor.

#3 Ahmet Sarı – 10 Bin (1965)

1965 yılında kazandığı dönemin 10 bin lirası günümüzdeki değeri yaklaşık 3 milyon lira olan parayla 6 çocuğunu evlendirdi. Aldığı evleri ve koyunları da çocukları evlenip gittikten sonra satmak zorunda kalandı. Bir süre sonra eşinden de boşandı.

Bankadaki kalan son 140 lirasına ise hiç işlem yapılmadığı için el konulmuştu. Herhangi bir sosyal güvencesi olmadığı için sadece yaşlılık aylığı alan Sarı, 78 kişinin kaldığı Çivril Huzurevi’ne yerleştirildi. “Bir zamanlar servetim hiç bitmez sanıyordum. Sağolsun devletimiz bana sahip çıktı. Bilet alacağım. İkramiye çıkarsa önce ev alıp, sonra da hacca gideceğim” diyor.

#4 Mustafa Savgan – 10 Bin (1978)

Şuan 54 yaşında olan Mustafa Savgan, 1978 yılında 10 bin lira ikramiye kazandı. Eşinden ayrılmak isteyip ayrılmayınca paranın eşine kalmasını istemedi ve harcamaya başladı. “Paralar eşime kalmasın diye harcamaya başladım. 150 memurun maaşını 2 ayda yiyordum.

1985 yılında eşimi annesinin yanına gönderdim, evdeki bütün eşyaları satıp tekrar İstanbul’a döndüm. Cağaloğlu’nda bir handa hem gece bekçiliği, hem de ayakkabı boyacılığı yapmaya başladım. Eşimin açtığı dava sonucu boşandım. Sevgi olmadan para bir işe yaramıyor.

Mustafa Savgan’ın hikayesi “Kaybedebilme Kabiliyeti” isimli bir belgesele de konu oldu.

#5 Hayri Kaya – 844 Bin (2003)

2003’de sayısal Loto'dan 844 bin lira kazanan Hayri Kaya, o zamanlar bir bankada çaycılık yapıyordu. Haberi alan tüm tanıdıkların her gün evine dolduğunu söyleyen Hayri Kaya hiçbirini geri çevirmedi.

İlk 2 ayda paranın dörtte birini harcadı. Kalan parasıyla PVS sektöründen halı sahacılığa kadar birçok farklı iş kurmuş ancak hepsi battı. Ardından dolandırılan Hayri Kaya hapse girdi. Tüm parasını harcayan üzerine bir de borçlanan Kaya’nın elinde kalan tek şey olan evine de icra geldi. Ailesiyle birlikte akrabalarına hatta camiye sığınmak zorunda kaldı.

Şuan ikinci şansı için bekliyor. “Bu kez kafamı kullanacağım. Asla bilmediğim işe girmeyeceğim. Gerçek ihtiyaç sahiplerini bulup sevindireceğim. Bu kez paramı hayır işlerinde kullanacağım” diyor.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Toplam oy: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onbeş − 7 =

Yükleniyor…

Yorumlar

yorumlar

Old Tjikko! Dünyanın En Yaşlı Ağacı

Kızıl Saçlılar Hakkında Bilinmeyen İlginç Gerçekler