Kedilerin Bıyığı Kesilirse Ne Olur

Kedi Bıyığının Önemi! Kedilerin Bıyığı Kesilirse Ne Olur

Kedilerin en önemli yerlerinden biri de kuşkusuz bıyıklarıdır. Bütün kedilerin bıyıkları vardır. Kedilerde bıyık bir cinsel obje göstergesi değildir. Kediler bıyıklarını günün şartlarına göre şekillendirmez.

Aslında kediler dışında birçok memeli hayvanlarında bıyıkları vardır. Biz insanların aksine hayvanlar için bıyıkları son derece önemlidir. Gelelim kedilerin bıyığı kesilirse ne olur sualinin cevabına.

Kedilerin bıyığı kesildiğinde dengelerini sağlayamayacakları veya yürüyemeyecekleri gibi şehir efsaneleri tamamen uydurmadır. Kediler dengelerini bıyıklarıyla sağlamaz. Bütün memeliler gibi kediler de dengelerini içkulakta bulunan organcıklarla sağlar. Sonuç olarak, bıyıklarını kesseniz de yürüyebilirler. Bu, yapılan deneylerde net olarak gözlemlenmiş.

Bütün bunlar demek değildir ki kedi bıyıksız da olur. Olmaz! Kedi bıyığı çok şirin olduğu gibi çok da işlevsel bir uzuvdur. Kediler bıyıklarını etraflarını algılamak için kullanırlar. Kediler geçebilecekleri alanların sınırlarını algılamak için bıyıklarından faydalanırlar. Bıyıklar aslında bir tür alıcıdır. Özellikle düşük ışıklı ve dar ortamlarda kedilerin bıyıklarını daha aktif kullandıkları gözlemlenmiştir.

Kedi bıyığı kıl benzeri bir yapıya benzer. Fakat daha kalın yapıdadır. Kökleri deri içinde daha derin kısımdadır. Kedilerin bacaklarında, yanaklarında ve kaşlarında da bıyık benzeri tüylerden vardır.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Toplam oy: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 1 =

Yükleniyor…

Yorumlar

yorumlar

İnsanoğlundan Önce Yaşamış Tehlikeli 8 Hayvan

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyız! Sağlıklı Kilo Almanın 9 Önemli Yolu