Göğüs Uçları Neden Koyu Renklidir

Göğüs Uçları Neden Koyu Renklidir

Kadınların ve erkeklerin göğüslerinde süt bezleri bulunur. Süt bezleri kadınlarda ergenlikle birlikte gelişmeye başlar. Erkeklerin göğüslerindeki süt bezleri ise gelişmeden kalır.

Süt bezlerinin görevi adından da anlaşılacağı üzere bebeklerin beslenmesi için ihtiyaç duyulan sütü salgılamaktır. Salgılanan süt, süt bezlerinin çevresini saran özel kas liflerinin kasılması ile pompalanmaya adım atar ve laktiferöz adı verilen özel kanallardan meme ucuna ulaşır.Süt meme ucundaki tek bir delikten çıkmaz. Göğüslerin başında ve areola denilen çevresindeki koyu renkli bölgede çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük, çok sayıda delik vardır. Süt buradan dışarı çıkar.

Meme başının yani areolanın ten rengine göre daha koyu renkli olması ve gebelik sürecinde daha da koyulaşması harika bir evrimsel sürecin sonucudur. Yeni doğmuş bebekler net göremez ve renkleri ayırt edemez. Meme ucunun daha koyu olmasının sebebi de aslında tam olarak budur. Bebek çevresini çok net göremese dahi bu koyu renkli noktayı kolayca farkına varır beslenmek için buraya yönelir.Göğüsler süt bezlerinin yanı sıra kolajen ve elastin adlı bağ maddeleri ile doludur. Bu maddeler cooper ligamenti denen dokularla göğüs duvarına bağlanır.Memenin pofuduk, yumuşak yapısını veren madde ise yağ dokusudur.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Toplam oy: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üç × İki =

Yükleniyor…

Yorumlar

yorumlar

ABD Tarihinin En Zengin Başkanları

Kediler Nasıl Sevilir ve Nelerden Hoşlanır