Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır

Hamilelik 40 hafta devam eden bir süreçtir. Çoğu zaman doğumlar 38-40 arası haftalar arasında gerçekleşir. Sıklıkla rastlanmasa da 40. haftaya sarkması olası bir durumdur. Hamilelik gelişimi ay üzerinden değil hamilelik haftası üzerinden değerlendirilir. Peki hamilelik haftası nasıl hesaplanır?

Gebelik haftası hesaplama için kullanılan farklı yöntemler ve testler var elbette fakat hamilelik hesaplama aslında kendi kendinize de yapabileceğiniz kadar basittir.

Doktorlar hamileliğin başlangıç zamanı olarak hamilelikten önce son görülen adet kanamasının ilk gününü kabul eder. Yani hamile kalma tarihi en son âdet görülen tarihtir. Buna göre hamilellk haftası hesaplama işlemini yapabilirsiniz.

Anne adayları genellikle son adet görme tarihlerini unutmaz ancak unutulsa dahi basit gebeliğin ilk ayında yapılacak bir ultrason ile gebelik haftası kolayca ve kesin olarak belirlenebilir. Hamileliğin ilk haftalarında yapılan ultrasonografi ile hamilelik haftası hesaplamada hata payı bir veya iki gündür.

Öte yandan hamilelik ilerledikçe ultrason ile gebelik haftası hesaplamasının hata payı artar. Hata payının artması bebekte ortaya çıkabilecek bir gelişme geriliğinin tespit edilmesini zorlaştırabilir.

Örneğin, gebeliğin özellikle son ayında bebekte bir küçüklük varsa bunun bir gelişme geriliği mi, yoksa bebeğin normal gelişimi mi olduğu mevzusunda belirsizlik ortaya çıkabilir.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Toplam oy: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beş × Beş =

Yükleniyor…

Yorumlar

yorumlar

Filler Arılardan Korkar Mı

İlişkiyi Ayakta Tutan Şey Sizce Nedir