Dünyanın Yüzölçümü En Küçük 10 Ülkesi

Küçük bir ülkenin her yönüyle yönetmesi çok kolaydır. Küçük ülkelerin vatandaşları için iyi olan daha az nüfus ve kirlilik var. Enflasyon oranı da küçük ülkelerde düşüktür ve yaşamak için daha elverişlidir.

#1 Vatikan

Vatikan, 960 nüfusu ile 0,44 km'lik bir alana sahiptir. Dünyanın en küçük ülkesi ve en az nüfusu vardır. Turistler için önemli kültür yerleri ve müzeleri vardır. Akdeniz'e yakın sıcak bir iklime sahiptir. Vatikan, gelişmiş ulaşım sistemine sahiptir.

#2 Monaco

Batı Avrupa'da bulunan Monaco. Üç tarafı Fransa ile çevrilidir. Bu ülke sadece 2 km karelik bir alanı kaplamaktadır ve 38.500 nüfusa sahiptir. Dünyadaki en yoğun nüfuslu ülkelerden biridir.

#3 Nauru

Nauru, Pasifik Okyanusu'nun merkezinde yer almaktadır. Sadece 21 km karelik bir alana sahiptir. Bu ülkede 13 bin insan yaşamaktadır. Mikronezya ve Polinezya halkı buraya yerleşmek için M.Ö 1000 yılında geldi. Çok sayıda fosfat kaya birikintisi vardır.

#4 Tuvalu

Tuvalu, Pasifik Okyanusu'ndaki Hawaii ve Avustralya arasında yer almaktadır. Dünyadaki en küçük ülkelerinden sadece 26 km kare alanı kaplamaktadır. Buradaki insan nüfusu 11,097. Polinezyalılar buraya ilk yerleşenlerdi. Funafuti Adası popüler bir turistik yerdir.

#5 San Marino

İtalyan Yarımadası'nda bulunan San Marino. Sadece 33.203 insan nüfusu var ve kapsadığı alan 61 km kare.San Marino, GSYİH’a geldiğinde dünyanın en zengin ülkelerinden biridir.

#6 Lihtenştayn

Lihtenştayn İsviçre'nin batı kesiminde ve Avusturya'nın doğu kesiminde yer almaktadır. Dünyadaki kişi başına en yüksek GSYİH'ya sahiptir. Birçok dağın varlığı nedeniyle kış sporları destinasyonu olarak bilinir.

#7 Marshall Adaları

Marshall Adaları, Pasifik Okyanusu'ndaki ekvatorun yakınında yer almaktadır. Sadece 53.066 insan nüfusu vardır. Burada toplam 1,156 ada vardır. Uzun yıllar boyunca, bu adalar Avrupa gücünün kontrolü altında kaldı.

#8 Saint Kitts ve Nevis

Eski dönemde Avrupalılar ilk burada yerleşti. Bu ülkedeki nüfus sadece 54.935'dir ve iyi bir yaşam standardı vardır.

#9 Maldivler

Asya'nın güney tarafında yer alan Maldivler. Dünyanın en küçük ülkelerinden biridir ve insan nüfusu 415.000'den fazladır. Her taraftan denizle kaplı olduğu için, dünyanın en iyi turistik yerlerinden biridir.

#10 Malta

Bu ülkenin toplam alanı yaklaşık 122 m²'dir. Malta'nın 436.947 bin nüfusu vardır. Temel olarak Akdeniz'in orta kesiminde yer alan bir takımadadır.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Toplam oy: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dünya Tarihindeki Gelmiş Geçmiş En Şişman 10 İnsanı

Dünyanın En Yüksek 10 Şelalesi