Dünyanın En Yüksek Cinayet Oranlarına Sahip 10 Ülkesi

Cinayet oranlarının en yüksek olduğu ülkeler sizi şaşırtabilir. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suçla Mücadele Dairesi tarafından yapılan uluslararası cinayet oranı istatistikleridir. Oranlar yılda 100.000 kişiden kaçının cinayet kurbanı olduğuna dayanıyor. Başlamadan Türkiye’nin 2.6’lık oranıyla bu listenin 147. sırasında yer aldığını söyleyelim.

#1 Honduras-91

Honduras, yaklaşık 9 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor ve dünyadaki tüm ülkelerin cinayet oranı en yüksek seviyede olan ülkesi. 100.000 kişi başına ortalama benzeri görülmemiş 91 cinayet yüzdesi, bu ülkede yaklaşık 1.000 kişinin öldüğü anlamına geliyor. Honduras popüler bir tatil beldesi olduğundan, turistler genellikle çeşitli şiddet suçlarının kurbanı olarak hedef almaktadır.

#2 Venezuela-54.1

Güney Amerika'nın kuzey kıyılarında yer alan Venezuela, dünyanın önde gelen petrol ihracatçıları arasında bilinirken, cinayet oranlarının yüksek olan ülkelerin başını çekiyor. Halkın sadece %19'u gece yalnız yürürken kendilerini güvende hissediyorlar.

#3 Belize-44.5

30.000 kilometre karelik bir alana ve yaklaşık 370.000 kişilik bir nüfusa sahip olan Belize. İnanılmaz doğal güzellikleri ve vahşi yaşamlarına rağmen, bu ülke yaşamak için iyi bir yer olmaktan uzaktır. 100,000 kişi başına yaklaşık 45 cinayet cinayeti oranı ile dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri yapıyor.

#4 El Salvador-41.1

El Salvador, Orta Amerika ülkesi ve yaklaşık 6,4 milyon nüfusa sahiptir. Bu ülkedeki cinayetler çete ilişkili suçlar ve çocuk suçluluğunda önemli oranlar bulunuyor. Örneğin, 2004'te Salvador'da işlenen cinayetlerin % 60'ı, bölge ve güçler için yarışan yerel çeteler tarafından gerçekleştirildi.

#5 Guatemala-40

Guatemala yaklaşık 16.5 milyon nüfusu ile Orta Amerika'nın en kalabalık ülkesidir. Her ay yaklaşık 100 cinayet işlediği için, Guatemala, cinayet oranıyla dünyadaki beşinci ülke oldu.

#6 Jamaika-39.5

Jamaika, 11.000 kilometrekarelik bir alana sahip Karayiplerin bir başka ülkesidir. Cinayetler ve şiddet suçları, başkent Kingston gibi büyük şehirlerde özellikle sık görülür.

#7 Lesotho-38.2

Lesotho, Güney Afrika'da yerleşik başka bir küçük Afrika ülkesidir. Ülke nüfusunun neredeyse yarısı, büyük suçluluk ve yıllık cinayet oranından kısmen sorumlu olan yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

#8 Svaziland-34.1

Çoğunlukla Güney Afrika ile çevrili olan Svaziland, 1 milyondan fazla nüfusu ile Afrika'nın en küçük ülkelerinden biridir. Aşırı yoksulluk ve AIDS veya tüberküloz gibi hastalıklar nedeniyle tahrip olan yerli halkın tahmini ortalama ömür beklentisi sadece 50 yıl.

#9 Saint Kitts ve Nevis Federasyonu-33.7

Batı Hint Adalarında bulunan Saint Kitts ve Nevis, hem bölgede hem de nüfusta Amerika'nın en küçük egemen devletidir. Ancak bu küçük ülkede yaşayan 55.000 kişi arasında bile, başkalarını öldürmeyi umursamayan önemli bir kısmı var.

#10 Güney Afrika-31.2

56 milyon insanın yaşadığı Güney Afrika, cinayet, tecavüz ve diğer şiddet suçlarına sahip. Yerel polislerce yayımlanan istatistikler, Güney Afrika'da her gün yaklaşık 60 kişinin öldürüldüğünü ve bunun gerçekten de endişe verici bir sayı olduğunu öne sürüyor.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Toplam oy: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oniki − Bir =

Yükleniyor…

Yorumlar

yorumlar

Dünyanın En Zengin 10 Aktörü

Dünya Tarihindeki Gelmiş Geçmiş En Şişman 10 İnsanı