Borsa Para Kazanma Yöntemleri ve Tavsiyeleri

Bu makalemizde; borsada para kazanmak için neler yapmanız gerekli diyenler için önemli tavsiyeler verdik. Aşağıdaki tavsiyelere kulak asmanızı ve kendinizi bu konularda geliştirip yatırımlarınıza bu doğrultuda yönler vermenizi öneririz.

#1 Borsanın Ne Olduğunu İyi Bilin

Borsada işlem yapmak yada para kazanmak istiyorsanız, öncelikle borsanın temelini kavramanız gerekiyor. Borsanın temel işleyiş ve para kazanma mantığını aynı olarak nitelendirebiliriz. Yatırımcılar düşük fiyattan alım yapıp, fiyatlar yükseldiğinde satarak para kazanırlar. Borsada bu şekilde yükselir ve düşer.

Sürekli piyasaları takip etmek, ilgilendiğiniz yatırım ile ilgili sürekli gelişmeleri takip etmek, fiyat grafiklerini analiz etmek geleceği öngörebilmeniz için gereklidir. Bütün bu işlemleri yaptığınızda ve borsanın temelini de tam anlamıyla sindirebildiğiniz sürece borsadan para kazanmak için ilk ve en önemli adımı atmış olacaksınız.

#2 Hisseler Neden Düşer, Neden Yükselir

Bilmeniz gereken bir diğer mantık ise, hisse senetlerinin veya diğer enstrümanların neden aşağı veya yukarı inip çıktığını bilmektir. Yatırım araçlarının neden fiyatlarında değişiklik meydana geldiğini bilmeniz ve mantığını anlamanız gerekiyor. Piyasa oluşan fiyatlar arz ve talep dengesine göre şekillenmektedir. Örneğin günümüzde petrol fiyatlarının düşme nedeni, üretimin yani arzın fazla olmasına rağmen talebin düşüş olmasıdır. Tam tersi düşünülürse; talebin fazla artması o malın değerlenmesine neden olacaktır ve fiyatları da yükselecektir.

#3 Uzun Vadede Yatırım Yapmak

Borsada, uzun vadede elde edilen kazanç, kısa vadede elde edilen kazanca göre daha yüksektir. Bu durum yapılan çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Borsa, kısa vadede riskli bir piyasadır ve belirsiz dalgalanmalar gösterir. Uzun vadede ise iyi bir araştırma sonucunda aldığınız hisse senedi, mutlaka güzel bir kazanç getirecektir.

Kısa vadede borsadan kazanmak için son derece olaya vakif olmak ve kısaca tüm hayatınız borsa olmalıdır. Hızlı karar verebilmek ve verilerin her değişimini izlemeniz gerekir. Kısa vadede kazanç elde edebilmek için kaybınızı minimum düzeyde tutmalı ve kazançlarınızı da belirli bir standarda bağlamalısınız. Fiyatlar yükselirken, paranızı parçalar halinde hisselere yatırmalısınız. Düşüşlerde ise fazla beklemeden düşüşü gördüğünüz anda işlemi sonlandırmanız gerekmektedir.

#4 Bilginiz Olan Alanlara Yatırın Yapın

Birçok ünlü borsacı ilgi alanınızda olan sektörlere yatırım yapmanızı öneriyor. Mesela, Jim Rogers bu konuda; “herkesin bir şeyler hakkında bilgisi vardır. Arabalar, moda ya da her neyse. Siz de bir şeyler hakkında çok şey biliyorsunuz. Eğer hangi şey hakkında çok şey bildiğinizin henüz farkında değilseniz, geri çekilip günlük hayatınıza biraz uzaktan bakın,” diyor.

İlginiz olan sektör ve alanlara yatırım yapmak, işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Örneğin, bir çiftçi o sene verimin nasıl olacağını önceden tahmin edebilir veya bir dişçiye gittiğiniz zaman hangi dişinizin sorunlu olduğunu direkt anlayabilir. Sizler de ilgi alanlarınıza yatırım yaparak geleceği kolayca öngörebilir ve mantıklı alım – satımlar kar elde edebilirsiniz.

#5 Başkalarını Dinlemeyin

Borsacıların bazıları neye ve nereye yatırım yapmalı diye sorarken, bazıları da şuraya yatırım yapmalı, buna yatırın yapın tarzında konuşur. Hedef göstermeye çalışır yada tüyolar verir. Bunlara dinlemeyin! Kimseye göre işlem yapmayın veya kimseyi yönlendirmeyin. Borsada kesinlikle kendi kararlarınız ile hareket etmeli ve kendinize bir yol geliştirmelisiniz. Bunun için de, mutlaka kendinizi geliştirmelisiniz.

#6 Kendinize Amaç Belirleyin

Borsada, mutlaka bir amacınız olmalı. Yatırdığınız paranın miktarı hiç önemli değil. İsterseniz 250 lira yatırın, ister 20.000 lira. Amacınız, her zaman kar elde etmek. Paranın miktarı hiç önemli değil. Burada önemli olan borsaya yatıracağınız parayı nasıl etkili bir yatırımla değerlendireceğinizdir. Borsaya neden girdiğinizi bilmeli ve sizin ne kadar para yatırmak istediğinizdir. Borsaya yatırdığınız parayla ne yapmak istediğinizi bilmeli, amaçlarınızı belirlemelisiniz. Hangi yatırım aracına neden yatırım yaptığınızı bilmelisiniz.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Toplam oy: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 3 =

Yükleniyor…

Yorumlar

yorumlar

Türkiye'nin En Güzel Spikeri Kim?

Bademin Faydaları! Çoğu İnsanın Bilmediği Bademin 7 Önemli Faydası