7 Önemli Yöntem İle! Bebeklerde Gaz Sancısını Geçirmenin Yolları

Bebeklerin bağırsakları sindirime alışık olmadığı için mama ya da anne sütü alırken yuttukları hava yüzünden oluşan gaz sancıları evebeynlerin kabusu olabilmektedir. En az üç ay süren gaz sancıları bazı bebeklerde daha uzun sürdüğü gibi; bazı bebeklerde daha şiddetli bazılarında ise hafif geçebilir. Uzmanlara göre piyasada bulunan gaz giderici ilaçların bu gaz sancılarına pek de bir faydası yok. Peki bu durumda neler yapılabilir?

#1 Karnına Sıcak Havlu Koyun.

Ütüyle ısıttığınız havluyu bebeğinizin karnına doğru koyarsanız bebeğiniz rahatlayacaktır. Fakat tenleri çok hassas olduğu için havluyu direkt olarak tenine değil de kıyafetinin üzerine koymanız ve fazla ısıtmamanız gerekmektedir.

#2 Karnına Masaj Yapın.

Yumuşak hareketlerle karnını ovabilirsiniz. Bacaklarını karnına doğru ittirmek de bebeğinizi rahatlatacaktır. Bebeklerde gaz masajıyla ilgili uzmanlar tarafından hazırlanmış videoları da internetten bulup izleyebilirsiniz..

#3 Her Gün Yıkayın.

Bebeğinizi her gün yıkamak gaz sancıları için doktorların bir numaralı çözüm önerilerindendir. Ayrıca banyo yapmak bebeğinizi rahatlatacaği için uyumasını da kolaylaştıracaktır.

#4 Beslenmeden Sonra Gazını Çıkarın.

Her beslenmeden sonra gazını çıkarmanız oldukça önemlidir. Zira çıkarmadığınız gazlar bağırsağına inecek ve bebeği daha çok sancı çekmesine neden olacaktır.
Bebeğiniz beslenme sırasında yatsa bile uyanmasın düşüncesiyle gazını çıkarmayı ertelemeyin, aksi takdirde sancı yüzünden zaten uyanacaktır.

#5 Biberon Seçimine Dikkat Edin.

Bebeğinizi emzirmiyor ve mamayla besliyorsanız kullandığınız biberon çok önemli, özellikle bebeğiniz mamayı emerken hava yutmamasına dikkat etmelisiniz. Mamayı hazırlarken sallayarak değil de kaşıkla karıştırarak hazırlamanız da mamada daha az hava kabarcığı oluşmasını sağlar.

#6 Karnının Üstüne Doğru Yatırın.

Bebeğinizin yanındayken bebeğinizi karnının üzerine yatırmanız onu rahatlatacaktır. Özellikle kusma problemi olan yeni doğanlarda bu şekilde yatış oldukça güvenlidir. Fakat bebeğiniz kesinlikle gözetiminiz altında olmalıdır, ayrıca başları kaldırdıkları fakat sabit tutamadıkları için iki aydan büyük bebekleri uzun süreli bu şekilde yatırmak riskli olabilir.

#7 Ayaklarını üşütmeyin.

Üşüyen ayakların neden olduğu karın ağrıları büyük insanlarda dahi ciddi bir sorunken dünyaya uyum sağlamaya çalışan bebeğinizin uzuvları daha da hassastır, o yüzden üşümeleri oldukça risklidir. Bebeğinizin ayaklarının sıcak olduğundan emin olun fakat üşümesin diye çok giydirmekte aynı şekilde risklidir. Bebeğiniz fazla sıcak ve soğuğa maruz kalmamalıdır.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Toplam oy: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yirmi − Ondört =

Yükleniyor…

Yorumlar

yorumlar

Ahtapotlar Hakkında İlginç Bilgiler

Beynimizi Geliştirmek İçin Ne Yapmalıyız! Uygulamamız Gereken 7 Önemli Bilgi